Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malta - základní informace

Oficiální název: Maltská republika
Hlavní město: Valletta
Počet obyvatel: 394 000
Rozloha: 384 km2
Měna: 1 maltská lira (MTL)  = 100 centů
Úřední jazyk: maltština, angličtina

Obyvatelstvo
Na ostrově žijí Malťané, což je středomořský národ, který byl během staletí ovlivňován římskou, arabskou a britskou kulturou.  Najdeme zde také početnou menšinu cizinců, z nichž nejvíce zastoupeni jsou Britové. Většina obyvatel Malty žije na hlavním ostrově a ve městech. Téměř všichni obyvatelé uznávají římskokatolickou církev. Na ostrově stojí přes 360 kostelů a na každém kroku zde potkáte mnichy nebo jeptišky. Katolicismus hraje v životě Malťanů důležitou roli.

Ekonomika
Nejdůležitějším zdrojem příjmů je pro Maltu cestovní ruch, který navíc zaměstnává třetinu obyvatelstva. Maltu a přilehlé ostrovy navštíví za rok přes milión turistů. Turistika se proto na tvorbě hrubého domácího produktu podílí z 35%. Malta nemá žádné vlastní zdroje surovin, proto je závislá na dovozu. Zemědělství je soustředěno na ostrov Gozo, kde najdeme více zeleně a lepší podmínky pro pěstování pšenice, ječmene, brambor, luskovin, zeleniny, jižního ovoce a vinné révy. V letní sezóně se ale musí dovážet zelenina, jelikož je zde příliš suché podnebí. Průmyslová výroba je zaměřena na strojírenské výrobky, elektroniku, stavbu a opravu lodí a textil.

Dějiny a kultura
Malta je známá svými zachovalými a četnými památkami z dob megalitické kultury. To vede k tvrzení, že na ostrově žila tato rozvinutá kultura již mezi rokem 4000 až 2500 př.n.l. Poté se na ostrově vystřídalo několik různých kultur: Féničané, Kartágo, Řím, Byzanc, Arabové, Normané, vládci Kastilie, Johanité i Napoleon. Během světových válek se však stala pro Brity důležitou základnou ve Středozemním moři. Nezávislost získala v roce 1964 a v roce 2004 se stala členem Evropské unie.

Geografie
Malta je ostrovní stát ležící ve Středozemním moři jižně od Sicílie. Toto souostroví se skládá z ostrovů Malta, Gozo a Comino, které jsou obydlené. Potom zde najdeme také neobydlené ostrůvky jako Cominotto, Filfla Island nebo St. Paul´s Island. Pobřeží na ostrovech je většinou skalnaté, povrch ostrovů je tvořen propustným vápencem.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko