Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malta - základní informace

Oficiální název: Maltská republika
Hlavní město: Valletta
Počet obyvatel: 394 000
Rozloha: 384 km2
Měna: 1 maltská lira (MTL)  = 100 centů
Úřední jazyk: maltština, angličtina

Obyvatelstvo
Na ostrově žijí Malťané, což je středomořský národ, který byl během staletí ovlivňován římskou, arabskou a britskou kulturou.  Najdeme zde také početnou menšinu cizinců, z nichž nejvíce zastoupeni jsou Britové. Většina obyvatel Malty žije na hlavním ostrově a ve městech. Téměř všichni obyvatelé uznávají římskokatolickou církev. Na ostrově stojí přes 360 kostelů a na každém kroku zde potkáte mnichy nebo jeptišky. Katolicismus hraje v životě Malťanů důležitou roli.

Ekonomika
Nejdůležitějším zdrojem příjmů je pro Maltu cestovní ruch, který navíc zaměstnává třetinu obyvatelstva. Maltu a přilehlé ostrovy navštíví za rok přes milión turistů. Turistika se proto na tvorbě hrubého domácího produktu podílí z 35%. Malta nemá žádné vlastní zdroje surovin, proto je závislá na dovozu. Zemědělství je soustředěno na ostrov Gozo, kde najdeme více zeleně a lepší podmínky pro pěstování pšenice, ječmene, brambor, luskovin, zeleniny, jižního ovoce a vinné révy. V letní sezóně se ale musí dovážet zelenina, jelikož je zde příliš suché podnebí. Průmyslová výroba je zaměřena na strojírenské výrobky, elektroniku, stavbu a opravu lodí a textil.

Dějiny a kultura
Malta je známá svými zachovalými a četnými památkami z dob megalitické kultury. To vede k tvrzení, že na ostrově žila tato rozvinutá kultura již mezi rokem 4000 až 2500 př.n.l. Poté se na ostrově vystřídalo několik různých kultur: Féničané, Kartágo, Řím, Byzanc, Arabové, Normané, vládci Kastilie, Johanité i Napoleon. Během světových válek se však stala pro Brity důležitou základnou ve Středozemním moři. Nezávislost získala v roce 1964 a v roce 2004 se stala členem Evropské unie.

Geografie
Malta je ostrovní stát ležící ve Středozemním moři jižně od Sicílie. Toto souostroví se skládá z ostrovů Malta, Gozo a Comino, které jsou obydlené. Potom zde najdeme také neobydlené ostrůvky jako Cominotto, Filfla Island nebo St. Paul´s Island. Pobřeží na ostrovech je většinou skalnaté, povrch ostrovů je tvořen propustným vápencem.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko