Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malta - letoviska, lokality a destinace

Maltské souostroví působí na mapě jako malá zrnka ve Středozemním moři, a přesto tvoří významný most mezi Evropou a Afrikou. Maltské souostroví je v podstatě pozůstatek spojení mezi Sicílií a severoafrickým pobřežím, které bylo přerušeno v pozdních třetihorách. Maltská republika je vzdálená jen 90 kilometrů od Sicílie a 200 kilometrů od Tuniska.

Souostroví se skládá ze tří obydlených ostrovů a to ostrova Malta (o rozloze 246 km2), ostrova Gozo (o rozloze 67 km2) a ostrova Comino (3 km2), který je obydlen po dobu turistické sezóny a je jednou z mála přírodních rezervací ve Středomoří, K souostroví náleží také tři neobydlené ostrovy menších rozměrů Cominotto, Filfla Island a st.Paul´s Island. Ostrov Malta má svoji raritu – 364 kostelů, vzhledem k počtu obyvatel má tedy tento ostrov více kněží, mnichů a jeptišek, než jakýkoliv jiný stát na světě. Katolismus je zakotven v ústavě a hraje v životě i politice ostrova velkou roli.

Ostrovy jsou téměř bez zeleně, přesto má Malta v sobě zvláštní přitažlivost. Vždyť i bájný Odysseus tu údajně uvízl na dlouhých sedm let. Návštěvníky zde čeká sice samý kámen a převážně skalnaté pobřeží, nekonečná bělostná zástavba a neustálé teplo, ale také ráj pro potápěče a příznivce vodních sportů, milovníky historie a umění, dobrého jídla, pití a společenského života.

Maltské ostrovy jsou eldorádem vyznavačů pěší turistiky a cyklistiky, které přitahuje nejen krásná příroda, ale i celoročně příjemné podnebí. I to hraje důležitou roli v oblibě potápění, protože teplota vody neklesá pod 13°C ani v zimě. Vybavení si turisté mohou vypůjčit na mnoha místech. V křišťálových vodách se dají provozovat i jiné vodní sporty – třeba plachtění nebo windsurfing. Samozřejmě ani na Maltě se nezapomíná na dnes velmi oblíbený sport – golf. Marsa Sports Club nabízí 18 – jamkový golfový green, 17 tenisových a 5 squashových kurtů.

Na Maltě si však může užít i rodina s dětmi malými i velkými a rodiče také nepřijdou zkrátka. Pod severním cípem Malty leží malebná vesnice Mellieha. Je velmi oblíbená pro dovolenou rodičů s dětmi, a to díky prostorné písčité pláži, což pro Maltu není typické – většina pláží je tady kamenitá. Kromě písečné pláže sem míří mnoho rodin také kvůli bezpečnému pozvolnému vstupu do vody, a tak rodiče i děti prožívají vodní radovánky v pohodě. Pro rodiny s dětmi jakéhokoliv věku je na Maltě atrakce přímo velkolepá. Je jí rozlehlý vodní park Splash and Fun v malé vesničce Bahar ic-Caghaq. Obrovský bazén vás může pohoupat na 1,5 m vysokých umělých vlnách, které připomínají rozbouřené Středozemní moře.

Když budete na Maltě, jistě navštívíte její hlavní město Valleta. Toto pevnostní město z 16. století každého okouzlí svým slavným přístavem a rušnými uličkami. Jen je dobré vědět, že město je umístěno velmi působivě na několika pahorcích, ale ty jsou spojeny mnoha schody. Valetta dýchá historií. Každý národ, který si Maltské souostroví podmanil, vtiskl ostrovu svůj jedinečný otisk kultury. Asi největší rozkvět architektury nastal v době vlády Maltézských rytířů – Johanitů. No, a proto nezapomeňte navštívit Palác Velmistra. Je určitě podivuhodné, že jedním z velmistrů byl i český rodák – hrabě Kinský.

Dnešní podobu celého souostroví výrazně ovlivnily nadvlády Féničanů, Kartiginců, Římanů, Byzanťanů, Normanů, Kastilčanů, Arabů, Johanitů a v neposlední řadě Britů. Velký vliv na místní kulturu měl příchod řádu maltézských rytířů. Snad právě pro tuto různorodost kultur je Maltské souostroví a převážně ostrov Malta velice bohaté na historické památky. Tři z nich naleznete a listině kulturního dědictví organizace UNESCO: hlavní město Valleta, megalitické chrámy na ostrovech Malta a Gozu, Hypogeum v Hal Saflieni.

Vše je tu snadno dostupné a velmi blízko – v jednom dni můžete dopoledne poznávat historii nebo se učit angličtinu, odpoledne můžete relaxovat a sportovat u moře, večer pak nakupovat a v noci se bavit. Návštěvu ostrovů vyhledávají lidé, kteří se chtějí zdokonalit v angličtině, protože jazykové kurzy angličtiny jsou na Maltě vyhlášené. Jeden z nejmenších suverénních států Evropy se dá charakterizovat označením – ostrovy pohody a úsměvů.

Velkým zážitkem jsou na ostrově také místní karnevaly. Malta je známá svými festivaly – festa. Každá vesnice má svého patrona, jehož je festa oslavou. Tato oslava, pořádaná v hlavní sezóně téměř každý týden, je pro každého možností k návštěvě a poznání života lidí žijících na Maltském venkově.

Určitě ochutnejte národní rybu zvanou lampuka nebo některou jinou rybu, které jsou vynikající grilované i dušené. A na závěr doporučujeme Pastizzi – taštičky z listového těsta. Nebyli jste na Maltě, pokud nezkusíte ochutnat nejtypičtější ze všech maltských jídel „fenkata“, což je králík pečený nebo dušený na víně s česnekem.

Tipy na výlety
Dovolenou na ostrově Malta lze spojit s navštívením dvou sousedních ostrovů Gozo a Comino, hlavního města Valletty, či bývalého hlavního města Mdina. Na Maltě se člověk může vydat po stopách sv. Pavla – jednoho z apoštolů nebo podlehnout nutkání shlédnout prehistorické chrámy a archeologická naleziště. Malta je velmi bohatá na historické památky.

Na jejím území se nacházejí tři památky zapsané do Kulturního dědictví UNESCO - hlavní město Valleta jako celek, takzvané Hypogeum v Hal Salfieni, megalitické chrámy na Maltě a Gozo. Jsou z obrovských bloků kamenů poskládaných na sebe bez přispění jakékoliv techniky. Zajímavostí je, že chrámy jsou mnohem starší než slavná Cheopsova pyramida v egyptské Gíze.

Gozo je ostrov zaslíbený potápěčům a romantickým duším. Místo, které vám určitě vyrazí dech, má název Azure Window neboli Azurové okno. V okolí tohoto skalního oblouku je plno jeskyní a pestrobarevných korálových útvarů, ke kterým se dostanete úzkým průsmykem ve skalách.

Jazykový pobyt na Maltě pro celou rodinu, aneb jak na netradiční dovolenou

Jazykový pobyt na Maltě pro celou rodinu, aneb jak na netradiční dovolenou

Každoroční plánování letní dovolené je pro někoho zábava, pro jiného zase horor. Kam jet, kdy nejlépe jet tak, aby to vyhovovalo všem a nestálo to obrovskou sumu? A hlavně, jak zaručeně zabavit všechny členy rodiny? I to leckdy může být rozhodování na mnoho týdnů. Co takhle letos spojit dovolenou u moře s něčím užitečným, jak pro vás, tak pro vaše děti. Pořád vás nenapadá jak? Přečtěte si tento článek a ihned budete mít jasno.

celý článek

 

Malta – ostrov slunce a medu

Malta – ostrov slunce a medu

Malta je často označována jako ostrov slunce s bohatou historií. Na Maltě najdete megalitické chrámy, úchvatné zlaté paláce a katedrály jako pozůstatek slavné éry maltézských rytířů. Je ale mnoho dalších dobrých důvodů, proč ji navštívit - podmořské jeskyně, srázy a útesy vybíhající do výšky, křišťálově čisté moře a více míst na potápění, než kterýkoli jiný ostrov

celý článek

 

Malta a gastronomie

Malta a gastronomie

Zájezdy za gastronomií se staly velmi populární. Lidé rádi zkoušejí nové chutě, rádi mají nové gastronomické zážitky. Proč tedy nejet na Maltu? Destinace vzdálená pouhé 2,5 hodiny letu z Vídně nebo z Bratislavy skrývá mnoho gastronomických překvapení. Její středomořská kuchyně se částečně podobá sousední italské s mnoha vylepšeními.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko